puchov.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Púchov

Aktuálne spravodajstvo

Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky

NEW YORK 29. mája (WebNoviny.sk) - Golfovú hviezdu Tigera Woodsa zatkli v pondelok v skorých ranných hodinách v meste Jupiter na Floride. Následne strávil takmer štyri hodiny vo väzení. Štyridsaťjedenročného Američana, ktorý je bývalou svetovou jednotkou a má na konte 79 víťazstiev v rámci PGA Tour, zadržali pre podozrenie z jazdy pod vplyvom návykovej látky. Policajná hovorkyňa Kristin Rightlerová neprezradila detaily okolností, ktoré viedli k Woodsovmu zadržaniu. Odporúčame:Bývalý brankár Trančík pôjde na pol roka do väzenia Neuviedla ani, či to súviselo s drogami alebo alkoholom. Woods momentálne už štvrtý mesiac pauzuje na golfových ihriskách, keďže sa zotavuje zo štvrtej operácie chrbta. Viac k témam: drogy, golf, Tiger WoodsZdroj: Webnoviny.sk - Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky

Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov

WASHIGTON 29. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump pri príležitosti dnešného Dňa obetí vojny (Memorial Day) navštívil sekciu Arlingtonského národného cintorína, kde sú pochovaní členovia ozbrojených síl USA, ktorí prišli o život v Iraku a v Afganistane. Informuje o tom agentúra AP. Odporúčame:Putin odmieta obvinenia, Macron chce demokratickú zmenu v Sýrii Trump položil veniec k Hrobu neznámeho vojaka, prešiel sa medzi náhrobnými kameňmi z bieleho mramoru a pozdravil sa s rodinami zosnulých. Prezident v prejave vyjadril "bezmedznú a nehynúcu" vďačnosť národa Američanom, ktorí padli na bojiskách, ako aj rodinám, ktoré po nich zostali. Odporúčame:Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba? Medzi tými, ktoré sú pochovaní v danej sekcii, je aj Robert Kelly, syn ministra vnútornej bezpečnosti USA Johna Kellyho, ktorý v roku 2010 zahynul v Afganistane. Kellyho ďalší syn Johnny sa momentálne pripravuje na svoju piatu vojenskú misiu. Kellyho zať Jake je zraneným vojnovým veteránom. Viac k témam: Donald Trump, memorial day, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov

Politici utekali z parlamentu, dôvodom bola evakuácia

DRÁŽĎANY 29. mája (WebNoviny.sk) - Sídlo Krajinského snemu Saska v Drážďanoch muselo urýchlene opustiť približne 350 ľudí vrátane poslancov, spolupracovníkov zákonodarného zboru a mnohých návštevníkov. Dôvodom bola porucha klimatizačného zariadenia, v dôsledku ktorej došlo k úniku chladiacich prostriedkov. Tie po kontakte s kyslíkom vytvorili v objekte hustý dym, ktorý sa z technických priestorov na siedmom poschodí rozšíril postupne až na prízemie. Odporúčame:Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba? Evakuáciu si vyžiadal aj fakt, že spomínaná zmes znižuje postupne prítomnosť kyslíka vo vzduchu, uviedol Stredonemecký rozhlas (MDR) s odvolaním sa na správu saského krajinského snemu. V sieni pre plenárne zasadnutia Landtagu museli pre nečakané dianie prerušiť verejné vypočutie výboru pre vedu a vysoké školy, kultúru a médiá. Evakuácia sa dotkla aj plánovaných aktivít troch ďalších výborov krajinského parlamentu. Evakuovaní sa mohli vrátiť do priestorov až po tom, ako meranie ukázalo, že úroveň zamorenia, ktoré zasiahlo i garáž Landtagu, už nie je znepokojujúca. Odporúčame:Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia Pri incidente nedošlo k zraneniam a poslancov, ktorí sa vrátili do budovy, po asi 90 minútach potešilo dokonca aj medzičasom opäť funkčné klimatizačné zariadenie. Viac k témam: Drážďany, dym, klimatizácia, Nemecko, poslanciZdroj: Webnoviny.sk - Politici utekali z parlamentu, dôvodom bola evakuácia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Politici utekali z parlamentu, dôvodom bola evakuácia

Slováci v Düsseldorfe v mixe do finále kvalifikácie majstrovstiev sveta v stolnom tenise

aktualizované 29. mája, 22:24 DÜSSELDORF 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenskí reprezentanti si na 54. majstrovstvách sveta jednotlivcov v nemeckom Düsseldorfe (29. 5. - 5. 6. 2017) úspešne počínali v úvodný hrací deň. Utrpeli jedinú prehru a to až na záver pondelkového programu. V kvalifikácii miešanej štvorhry stroskotali Peter Šereda - Eva Jurková vo finálovom 3. kole po tesnej prehre 2:3 na sety so súpermi z Turecka. Ľubomír Pištej a Kanaďanka Žang Mo si vybojovali postup do hlavnej súťaže miešanej štvorhry. Účasť v hlavnej singlovej súťaži má zaistenú nasadený Wang Jang, ale aj Ľubomír Pištej s Evou Ódorovou. Víťazne vstúpili do bojov v kvalifikačných skupnách dvojhry Peter Šereda, Samuel Novota, Lucia Truksová, Eva Jurková i Tatiana Kukuľková. MAJSTROVSTVÁ SVETA V STOLNOM TENISE - kvalifikácia dvojhra mužov 9. skupina: Peter Šereda (SR) - Hamidou Sow (Sen.) 4:0 (7, 5, 9, 6) 43. skupina: Samuel Novota (SR) - Amar Malla (Nepál) 4:0 (1, 5, 5, 10) štvorhra mužov - 1. kolo: Samuel Novota, Wang Jang (SR) - voľný žreb Ľubomír Pištej, Peter Šereda (SR) - Wang Čchen-si, Jan Sin-jü (Azerb.) dvojhra žien  40. skupina: Eva Jurková (SR) - Islem Laidová (Alž.) 4:1 (7, -3, 1, 6, 6) 43. skupina: Tatiana Kukuľková (SR) - Lisette Kouadiová (Pobr. Slonoviny) 4:0 (3, 4, 3, 4) 50. skupina: Lucia Truksová (SR) - Rheann Chung (Trinidad a Tobago) 4:2 (10, -9, 8, 8, -6, 7), Lucia Truksová (SR) - Rahima Akterová (Bangl.) 4:0 (3, 0, 5, 3) štvorhra žien -  1. kolo: Eva Jurková, Lucia Truksová (SR) - voľný žreb miešaná štvorhra 1. kolo: Peter Šereda, Eva Jurková (SR) - Vladislav Ursu, Natalia Brinzová (Mold.) 3:1 (-5, 1, 11, 3) Ľubomír Pištej, Žang Mo (Kan.) - voľný žreb 2. kolo: Peter Šereda, Eva Jurková (SR) - Frane Kojič, Mirela Djuraková (Chor.) 3:2 (7, 6, -9, -9, 8) Ľubomír Pištej, Žang Mo (Kan.) - Andrei Putunticová, Ecaterina Jibricová (Mold.) 3:0 (2, 8, 0) 3. kolo (finále): Peter Šereda, Eva Jurková (SR) - Ibrahim Gündüz, Özge Yilmazová (Tur.) 2:3 (6, -9, 6, -5, -12) Ľubomír Pištej, Žang Mo (Kan.) - Anh Tu Nguyen, Thi Nga Nguyenová (Viet.) 3:1 (12, -9, 5, 8)   Viac k témam: Dusseldorf, majstrovstvá sveta v stolnom tenise, Peter Šereda, stolný tenisZdroj: Webnoviny.sk - Slováci v Düsseldorfe v mixe do finále kvalifikácie majstrovstiev sveta v stolnom tenise © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slováci v Düsseldorfe v mixe do finále kvalifikácie majstrovstiev sveta v stolnom tenise

Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba?

LONDÝN 29. mája (WebNoviny.sk) - Britská polícia zverejnila dnes fotografiu útočníka z Manchestra Salmana Abediho, na ktorej ťahá za rúčku jasnomodrý kolieskový kufor. Snímka bola urobená v centre Manchestra. Polícia ju zverejnila s prosbou, aby sa prihlásili prípadní svedkovia, ktorí mohli vidieť Abediho s týmto kufrom v dňoch 18.-22. mája. Odporúčame:Britská polícia zverejnila snímky páchateľa z Manchestra, žiada ľudí o pomoc Polícia vyzvala občanov, aby okamžite zatelefonovali, ak sa kufor niekde objaví, ale upozornila, aby sa k nemu nikto približoval. Zverejnený záber podľa stanice BBC  pochádza z obchodu neďaleko útočníkovho bytu a vznikol deň pred samovražedným útokom z 22. mája. Russ Jackson z protiteroristickej jednotky zdôraznil, že Abedi tento kufor pri útoku nepoužil. Povedal, že polícia nemá dôvod domnievať sa, že by v kufri mohlo byť niečo nebezpečné, ale napriek tomu vyzýva na opatrnosť. Dodal, že vyšetrovatelia sa pokúšajú zmapovať posledné dni útočníka, informovala BBC. Abedi zabil po koncerte americkej speváčky Adriany Grande v hale Manchester Arena 22 ľudí. Celá foto: Viac k témam: britská polícia, Salman Abedi, teroristický útok v Manchestri, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba? © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: Hľadá sa modrý kufor útočníka z Manchestru, je v ňom bomba?

Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia

PRAHA 29. mája (WebNoviny.sk) - Pracovníčka českej Správy železničnej dopravnej cesty (SŽDC) Věra Kubíčková musí ísť na tri roky za mreže za to, že svojej nadriadenej počas takmer troch rokov primiešavala do nápojov preháňadlo. Travičku odhalil kamerový záznam z kancelárie poškodenej. O verdikte pražského mestského súdu informoval dnes český spravodajský server iDNES.cz. Odporúčame:Blesky a silný vietor usmrtili šiestich ľudí a ďalších 70 zranili Na pôde pražského mestského súdu, ktorý potvrdil predchádzajúci verdikt a urobil ho tak právoplatným, 55-ročná Kubíčková povedala, že ju celá vec mrzí. Nikdy vraj nikomu neublížila. Z odhalenia svojho konania sa údajne zrútila. Kubíčková však pôjde za ťažké ublíženie na zdraví na tri roky do väzenia a ešte musí zaplatiť odškodné zhruba milión korún. "Ide o dlhodobé, zákerné konanie. Poškodená sa jej zverovala so zdravotnými problémami," poukázala na okolnosti prípadu predsedníčka senátu Vladana Woratschová. Sťažovala sa na brušné problémy Poškodená Zuzana V. sa na jar roku 2013 vrátila po materskej dovolenke do právneho oddelenia pražskej pobočky SŽDC. Tešiť sa zároveň mohla aj z povýšenia na miesto vedúcej. Následne však začala trpieť prudkými bolesťami brucha a hnačkami. Nepravidelné nevoľnosti pokračovali takmer ďalšie tri roky. Ťažkosti prichádzali spravidla pred dôležitými súdnymi alebo inými rokovaniami. Začiatkom vlaňajška nadobudla podozrenie, že ju niekto trávi a zároveň sa zverila svojmu nadriadenému aj manželovi. Keďže jej neverili, dala im ochutnať vodu, ktorú mala v kancelárii. Obaja muži mali nasledujúcu noc črevné problémy. Nadriadený Zuzany V. preto nechal umiestniť do jej kancelárie kameru. Pre povýšenie na ňu žiarlila Záznam z apríla potom odhalil jej podriadenú Věru Kubíčkovú, ako do pohára vody leje neznámu látku. Ukázalo sa, že voda obsahuje preháňadlo Laxigal, a to trinásťnásobok odporúčanej dávky. Poškodená Zuzana V. bola týmto odhalením zdrvená a odišla z práce. Vzťah s Kubíčkovou, ktorá ostala vo firme aj naďalej, totiž hodnotila ako dobrý a nemali vraj konflikty. Znalci ohodnotili Kubíčkovú ako pasívne agresívnu osobu s histriónskou poruchou osobnosti. Bola podľa nich dlhodobo frustrovaná v pracovnom i osobnom živote. Ako pravdepodobný motív jej činu predpokladali žiarlivosť na povýšenie Zuzany V. Poškodená podľa znalcov teraz trpí úzkosťami a užíva lieky, zhoršil sa aj jej fyzický stav. Viac k témam: krimi, preháňadlo, vtip, zločinZdroj: Webnoviny.sk - Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tri roky dávala šéfke do vody preháňadlo, pôjde do väzenia

Barcelona našla náhradu za Enriqueho, predstavila nového trénera

aktualizácia 29. mája, 22:12 BARCELONA 29. mája (WebNoviny.sk) - Novým koučom futbalistov FC Barcelona sa stal podľa očakávania Ernesto Valverde. Bývalý hráč "blaugranas" nahradí na trénerskej lavičke úradujúceho španielskeho vicemajstra Luisa Enriqueho. Už dlhšie bolo známe, že Enrique po sezóne 2016/2017 ukončí svoje pôsobenie na Camp Nou.  Rozlúčil sa triumfom v Copa del Rey. Päťdesiattriročný Valverde naposledy pôsobil v klube Athletic Bilbao, v minulosti viedol aj Valenciu, Villarreal, Espanyol či grécky Olympiakos Pireus. S Barcelonou uzavrel dvojročný kontrakt s opciou na ďalšiu sezónu. Odporúčame:Video: Barcelona oslavuje 29. triumf v Copa del Rey a je jasným rekordérom Nového kouča oficiálne uvedú do funkcie vo štvrtok. O jeho angažovaní informoval v pondelok prezident katalánskeho veľkoklubu Josep Maria Bartomeu po zasadnutí vedenia. "Osobne som hovoril s Valverdem, je veľmi šťastný a nadšený z novej vzrušujúcej výzvy viesť Barcelonu. Má schopnosti a skúsenosti. Miluje futbal a jeho štýl je podobný barcelonskému. Je to pracant, ktorý rád využíva moderné technológie v tréningovom procese i pri vedení mužstva v zápasoch," povedal na tlačovej konferencii Bartomeu na adresu Valverdeho, ktorý je známy útočným poňatím hry. Na svojom predchádzajúcom pôsobisku získal pred dvoma rokmi Španielsky superpohár, keď Bilbao pokorilo práve Barcelonu. Viac k témam: Ernesto Valverde, FC Barcelona, futbal, La Liga, Luis EnriqueZdroj: Webnoviny.sk - Barcelona našla náhradu za Enriqueho, predstavila nového trénera © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Barcelona našla náhradu za Enriqueho, predstavila nového trénera

Rybáriková zvládla úvodné kolo na Roland Garros, zdolala nasadenú devätnástku

aktualizácia 29. mája, 22:05 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková značne nečakane zvíťazila 6:1, 6:4 nad Američankou CoCo Vandeweghovou nasadenou ako devätnástou v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna).   Odporúčame:Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry žien Duel za stavu 5:0 prerušili na úpravu bočnej plachty. "Vravela som si, že to sa snáď môže stať iba mne," zasmiala sa Rybáriková, citoval ju web Sport24.sk. "Bála som sa, že stratím rytmus, ona sa chytí. Upokojovala som sa, že vari si pri takom náskoku už nenechám ujsť úvodný set. Vzápätí síce získala svoje podanie, no následne aj ja moje." Vandeweghová bola jasnou favoritkou Dvadsaťosemročná piešťanská rodáčka Rybáriková dosiahla svoj jubilejný desiaty zápasový úspech v rade. V 2. kole ju vyzve Kolumbijčanka Mariana Duqueová-Marinová. "Som veľmi šťastná, že som v 2. kole. Pravdupovediac, príliš som to neočakávala. Vravela som si, že nemám čo stratiť, no CoCo bola jasná favoritka. Myslela som si, že na antuke nemá až také dobré výsledky, ale potom som si pozrela, že v Madride uhrala štvrťfinále, zdolala tam dosť kvalitné hráčky a aj predtým odohrala dobré súboje," povedala Rybáriková. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2. deň Momentálne 192. hráčka singlového renkingu WTA Rybáriková, kedysi 31. v hodnotení, prekonala 25-ročnú semifinalistku januárových melbournských rovnako významných Australian Open Vandeweghovú (20.) hladko 6:2, 6:1 v sezóne 2011 na tráve v anglickom Birminghame, teraz na to nadviazala. Rybáriková dosiaľ na vrcholnej scéne najďalej bola v 3. kole (US Open 2008 a 2009 a Wimbledon 2015). Vo francúzskej metropole šesťkrát skončila v 2. kole, môže si teda zlepšiť miestny osobný rekord. Zverenkyňa Petra Hubera Rybáriková nemá proti 27-ročnej Duqueovej-Marinovej (115.) vzájomnú minulosť. Proti Kolumbijčanke nastúpi v dobrej kondícii "Je to veľmi dobrá antukárka, tento povrch má najradšej. Povedala by som, že je to, ako keby hrala ona proti mne na tráve. Favoritkou teda bude súperka, no som konečne zdravá a zabojujem zo všetkých síl," predznamenala podľa Sport24.sk Rybáriková, ktorá vlani v júli podstúpila operáciu zápästia nedominantnej ľavej ruky a v auguste mala pod skalpelom pravé koleno. Rybáriková vlani v júli podstúpila operáciu zápästia nedominantnej ľavej ruky a v auguste mala pod skalpelom pravé koleno. Vrátila sa vo februári v nemeckom Altenkirchene a medzičasom sa priebežne vyšvihla na 187. pozíciu v hodnotení, v apríli bola na 431. mieste. Odporúčame:Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú Na RG pricestovala ako šampiónka z japonských podujatí ITF na tvrdom povrchu v Gifu a Fukuoke. Na medzinárodné otvorené majstrovstvá Francúzska sa prihlásila na základe tzv. chráneného renkingu v podobe 108. priečky a napokon sa zmestila nad čiaru. Zo Sloveniek už v nedeľu postúpila do 2. kola Dominika Cibulková, v pondelok neuspela Kristína Kučová, v utorok sa predstaví Jana Čepelová a medzi mužmi Martin Kližan (ten i vo štvorhre) a Jozef Kovalík. Roland Garros - dvojhra žien - 1. kolo: Magdaléna Rybáriková (SR) - CoCo Vandeweghová (USA-19) 6:1, 6:4 Viac k témam: Magdaléna Rybáriková, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Rybáriková zvládla úvodné kolo na Roland Garros, zdolala nasadenú devätnástku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rybáriková zvládla úvodné kolo na Roland Garros, zdolala nasadenú devätnástku

Neďaleko hranice zadržali 11 migrantov, chceli vstúpiť do Schengenu

BUKUREŠŤ 29. mája (WebNoviny.sk) - Rumunská pohraničná polícia oznámila, že zadržala 11 sýrskych a irackých migrantov, ktorí sú podozriví z pokusu nelegálne prekročiť hranicu a dostať sa do schengenskej zóny. Pohraničná polícia v oznámení uviedla, že vyšetruje aj muža s dvojakým rumunsko-maďarským občianstvom, podozrivého z pašovania migrantov. Odporúčame:Blesky a silný vietor usmrtili šiestich ľudí a ďalších 70 zranili V policajnom vyhlásení sa uvádza, že polícia spozorovala auto s maďarskými štátnymi poznávacími značkami, ktoré v sobotu večer zastavilo 500 metrov od hranice s Maďarskom. V aute sa nachádzalo päť sýrskych a irackých občanov vo veku 23 - 32 rokov a šesť neplnoletých osôb vo veku jeden až desať rokov. Cestovali na dočasné doklady žiadateľa o azyl. Ľudia z tejto skupiny povedali pohraničnej polícii, že chceli ilegálne prejsť cez rumunsko-maďarskú hranicu a vstúpiť tak do schengenskej zóny, kde sa cestuje bez víz. Maďarsko je členom Schengenu, ale Rumunsko zatiaľ nie. Viac k témam: migranti, Rumunsko, SchengenZdroj: Webnoviny.sk - Neďaleko hranice zadržali 11 migrantov, chceli vstúpiť do Schengenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Neďaleko hranice zadržali 11 migrantov, chceli vstúpiť do Schengenu

Putin odmieta obvinenia, Macron chce demokratickú zmenu v Sýrii

PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vo Versailles vyjadril presvedčenie, že môžu spolupracovať v otázke Sýrie, a povedal, že chce s Ruskom vytvoriť posilnené partnerstvo v boji proti Islamskému štátu. Súčasne však na tlačovej konferencii obvinil dve ruské štátne médiá - Russia Today a Sputnik - z šírenia propagandy. Podľa vlastných slov práve preto zakázal ich reportérom vstup do centrály svojej predvolebnej prezidentskej kampane. Odporúčame:Slovensko musí ostať v centre Európskej únie, myslí si premiér Fico Nový francúzsky prezident a Putin sa najskôr zhovárali medzi štyrmi očami a potom rokovali v širšom formáte za prítomnosti členov svojich delegácií. Tieto rozhovory podľa tlačovej agentúry AP trvali oveľa dlhšie, ako bolo plánované. Macron po ich skončení na tlačovej konferencii vyhlásil, že použitie chemických zbraní v Sýrii považuje za "červenú čiaru" pre Francúzsko. Akékoľvek použitie takýchto zbraní v Sýrii by viedlo k "odvetným opatreniam" zo strany Paríža, varoval. Nešpecifikoval však, akú formu by tieto opatrenia mali. Terorizmus a práva LGBT ľudí Zdôraznil, že chce demokratickú zmenu v Sýrii, ale nie za cenu toho, že sa táto vojnou zničená krajina rozpadne. Informoval tiež, že s Putinom hovoril aj o právach LGBT ľudí v Čečensku a o mimovládnych organizáciách v Rusku. Upozornil ho, že bude "v týchto záležitostiach ustavične bdelý". Putin potvrdil, že sa s Macronom dohodli na rokovaniach o užšej spolupráci v boji proti terorizmu a že diskutovali o situácii v Sýrii. Zdôraznil význam zachovania sýrskeho štátu a dodal, že to je zásadné pre boj proti terorizmu. Moskva neovplyvnila francúzske voľby Putin však odmietol obvinenia, že sa Moskva pokúšala ovplyvniť výsledok francúzskych prezidentských volieb. Obhajoval svoje marcové stretnutie s Macronovou protikandidátkou v prezidentských voľbách, ultrapravicovou líderkou Marine Le Penovou. Označil ju za političku, ktorá má záujem rozvíjať priateľské vzťahy s Ruskom. Podľa neho by bolo čudné, ak by Rusko odmietlo ústretové kroky európskych politikov, ktorí chcú posilniť vzájomné vzťahy. Rusko si bolo dobre vedomé toho, že prieskumy predpovedali Macronovo víťazstvo, uviedol. Schôdzka Macrona a Putina sa uskutočnila pri príležitosti dnešného otvorenia výstavy o Petrovi Veľkom vo Versailles, respektíve o jeho tunajšej návšteve pred 300 rokmi. Viac k témam: chemické zbrane, Emmanuel Macron, francúzske prezidentské voľby, práva LGBT ľudí, Sýria, terorizmus, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Putin odmieta obvinenia, Macron chce demokratickú zmenu v Sýrii © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Putin odmieta obvinenia, Macron chce demokratickú zmenu v Sýrii

Aktualizované: Blesky a silný vietor usmrtili 11 ľudí a ďalších 70 zranili

aktualizované, 29. máj, 19:44 MOSKVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Mimoriadne silná búrka s hromami a bleskami usmrtila v ruskom hlavnom meste Moskva už najmenej 11 ľudí. Informoval o tom najvyšší štátny vyšetrovací výbor. Odporúčame:Padajúci strom zasiahol lesného robotníka, zasahovali leteckí záchranári Približne 70 ľudí vyhľadalo lekárske ošetrenie pre zranenia, ktoré utrpeli počas búrky, uviedli štátne médiá. Vietor dosahoval počas búrky rýchlosť približne 80 kilometrov za hodinu. Podľa miestnych médií bolo obetí na životoch viac ako osem. "Presný počet obetí zisťujeme," informoval vo vyhlásení vyšetrovací výbor. Úmrtia podľa tohto zdroja spôsobili padajúce stromy a ďalšie predmety. Pred moskovskou radnicou prudký vietor zvalil dva stromy. Starosta metropoly Sergej Sobjanin oznámil, že v búrke spadlo "niekoľko stoviek stromov". "Podnikáme potrebné opatrenia na odstránenie následkov pohromy," dodal starosta. Podľa agentúry Interfax ide o negatívny rekord, ktorý znamená ešte vyšší počet obetí, ako zanechal uragán v ruskej metropole v roku 1998, keď prišlo o život deväť ľudí a ďalších 165 sa zranilo. Extrémy počasia majú na svedomí aj fakt, že v Moskovskej oblasti bolo popoludní bez elektrickej energie ešte viac ako 18 000 ľudí.   Viac k témam: búrka, Moskva, počasie, vietorZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Blesky a silný vietor usmrtili 11 ľudí a ďalších 70 zranili © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Blesky a silný vietor usmrtili 11 ľudí a ďalších 70 zranili

Padajúci strom zasiahol lesného robotníka, zasahovali leteckí záchranári

SVRČINOVEC/ŽILINA 29. mája (WebNoviny.sk) – Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo Žiliny letela na pomoc zranenému lesnému robotníkovi do kysuckej obce Svrčinovec. Počas pílenia zasiahol 54-ročného muža padajúci strom. S poraneným hrudníkom a rukou ho transportovali do nemocnice v Čadci. Odporúčame:Globálni technologickí lídri sa počas konferencie Metro ON Line zhodli, že internet sa stáva súčasťou všetkého „Lekár leteckých záchranárov si pacienta prevzal do svojej starostlivosti od posádky rýchlej lekárskej pomoci na miestnom futbalovom ihrisku. Doplnil mu liečbu, zranenia zafixoval a po preložení na palubu muža v stabilizovanom stave vrtuľníkom šetrne transportovali do nemocnice,“ informovala hovorkyňa spoločnosti AIR - TRANSPORT EUROPE Zuzana Hopjaková. Viac k témam: ATE Air - Transport Europe, lesný robotník, leteckí záchranári, nemocnicaZdroj: Webnoviny.sk - Padajúci strom zasiahol lesného robotníka, zasahovali leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Padajúci strom zasiahol lesného robotníka, zasahovali leteckí záchranári

Euro voči doláru stúplo

NEW YORK 29. mája (WebNoviny.sk) - Euro v pondelok oproti doláru posilnilo, hoci šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi povedal, že ekonomika 19-člennej eurozóny stále potrebuje stimuly. Spoločná európska mena voči doláru stúpla na 1,1188 USD/EUR z piatkovej uzatváracej úrovne 1,1185 USD/EUR. Americká mena posilnila oproti japonskému jenu na 111,34 JPY/USD z piatkovej hodnoty 111,32 JPY/USD. Viac k témam: dolár, euro, jen, svetové devízové trhyZdroj: Webnoviny.sk - Euro voči doláru stúplo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Euro voči doláru stúplo

Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú

aktualizované 29. mája, 19:51 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Kristína Kučová prehrala 5:7, 1:6 s jasne favorizovanou Austrálčankou Samanthou Stosurovou nasadenou ako dvadsiatou treťou v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). Odporúčame:Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila Víťazka súťaže junioriek z US Open 2007 Kučová v úvodnom dejstve viedla nádejne 4:2 a neskôr za stavu 5:4 mala setbal pri vlastnom podaní, ale nedala. Stosurová zužitkovala tretí jednotlivý brejkbal v tomto geme a napokon si pripísala šesť hier v rade na 7:5, 3:0. V treťom geme druhej časti odvrátila dva brejkbaly, v piatej hre tiež (4:1). Následne sama zabrala na returne a potom sa hladko dopodávala k triumfu. V 2. kole bude Stosurová čeliť Belgičanke Kirsten Flipkensovej. Odporúčame:Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole "Som smutná, že v prvom sete, ktorý som si dobre rozohrala, som nevyužila setbal. Potom som sa úplne zlomila a v druhom dejstve som odišla," skonštatovala Slovenka. Kučová hrala s obviazaným pravým kolenom, pred pár dňami vyležala virózu: "Na to sa však nemôžem vyhovárať. Dala som do toho všetko. Nedávno som ešte zvažovala operáciu kolena, teraz sa zdá, že je to na dobrej ceste, aby sa dalo dokopy." Od minulého utorka 27-ročná Bratislavčanka K. Kučová, 95. v singlovom renkingu WTA, hrala s 33-ročnou univerzálkou Stosurovou (22., bola však aj na 4. pozícii) premiérovo v kariére. Austrálčanka je hrdinkou newyorských US Open 2011, rok predtým bola na RG vo finále, vlani v semifinále. Do francúzskej metropoly teraz pricestovala s titulom zo Štrasburgu. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2. deň Oba základné údery obojručne hrajúca "Kika" Kučová sa predstavila v hlavnej singlovej súťaži na veľkej štvorke piaty raz, na tomto podujatí však debutovala. Bola v 2. kole Wimbledonu 2009 a Australian Open 2017. Zo Sloveniek sa už v nedeľu dostala do 2. kola Dominika Cibulková, v pondelok ešte bude v akcii Magdaléna Rybáriková, v utorok Jana Čepelová, ale aj Martin Kližan a Jozef Kovalík. Roland Garros - dvojhra - 1. kolo: Samantha Stosurová (Aus.-23) - Kristína Kučová (SR) 7:5, 6:1 Viac k témam: Kristína Kučová, Rolland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú

Slovensko musí ostať v centre Európskej únie, myslí si premiér Fico

PREŠOV 29. mája (WebNoviny.sk) - Za účasti najvýznamnejších sociálnych partnerov a investorov sa v Bratislave v piatok 2. júna uskutoční Rada solidarity a rozvoja SR. Zaoberať sa má pozíciou Slovenska v Európskej únii (EÚ). Premiér Robert Fico to oznámil na dnešnej tlačovej konferencii v rámci svojho pracovného výjazdu v Prešove v súvislosti s návštevou, ktorú absolvoval na miestnom Gymnáziu J. A. Raymana. Odporúčame:Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko Témou diskusie so študentmi bol totiž najmä vzťah EÚ a Slovenska. Premiér zdôraznil, že študentov požiadal, aby nepodliehali tlaku na izoláciu či odchod Slovenska z únie. „Slovensko musí zostať v centre EÚ. Je evidentné, že nový nemecko-francúzsky motor štartuje novú rýchlosť. Chcem, aby Slovensko bolo pri tvorbe tejto rýchlosti,“ uviedol Fico. Dodal, že hlavný prejav na zasadnutí rady bude patriť ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi, na podujatí sa zúčastní aj štátny tajomník Ivan Korčok, ktorý bol splnomocnencom vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ a premiér pozval aj podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Chce siahnuť po iných partneroch „Chceme hovoriť práve o tom, či je zhoda na tom, že sa musíme tlačiť do centra Európskej únie, čo samozrejme znamená aj väčšiu mieru integrácie. Sú na Slovensku politici, ktorí hovoria, že je to zlý prístup, my ponúkame tento variant a dúfam, že nájdeme podporu sociálnych partnerov,“ vyhlásil Fico. Skonštatoval, že na politickej scéne takého partnera v rámci opozície vládne strany nevidia. Preto chce premiér „siahnuť po iných partneroch“, ktorými majú byť zamestnanci, zamestnávatelia, ZMOS, župani, akademická obec, zástupcovia katolíckej a evanjelickej cirkvi, živnostenskej komory a tiež 15-tich najväčších investorov na Slovensku, ktorí dostali na rokovanie pozvanie. Odporúčame:Fico vyzval pedagógov, aby žiakom vysvetľovali nebezpečenstvá korupcie „Dúfam, že zhoda bude a pokiaľ sa dohodneme na tomto smerovaní do jadra, čiže viac integrácie a spolupráce, potom od toho môžeme odvíjať aj potrebné iniciatívy vo vzťahu k zamestnanosti, právnemu štátu a vede a výskumu,“ dodal Fico. Navštívil aj firmu Tomark Premiér okrem diskusie so študentmi a dopoludňajšej účasti na školení riaditeľov základných a stredných škôl v oblasti boja proti korupcii počas pracovnej cesty v Prešove opätovne navštívil aj firmu Tomark zaoberajúcu sa dodávkami výrobkov pre automobilový priemysel a sčasti aj výrobou ultraľahkých lietadiel. S predstaviteľmi firmy, ktorá zamestnáva vyše 400 ľudí, hovorili o duálnom vzdelávaní, ale aj o dopade vládou zamýšľanom zavedení príplatkov za prácu v noci, cez víkend a rastu minimálnej mzdy. Pracovný výjazd ukončil premiér rokovaním s predsedom PSK Petrom Chudíkom a návštevou spoločenského podujatia. Viac k témam: Európska únia, korupcia, Robert Fico, školstvoZdroj: Webnoviny.sk - Slovensko musí ostať v centre Európskej únie, myslí si premiér Fico © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko musí ostať v centre Európskej únie, myslí si premiér Fico

Zubár čelí obvineniu, že vytrhol žene 22 zdravých zubov

PETROHRAD 29. mája (WebNoviny.sk) - Zubár v ruskom meste Petrohrad je obvinený z toho, že žene vytrhol "22 zdravých zubov", aby si takto pokútne zarobil. Oznámili to v pondelok ruskí vyšetrovatelia. Zubár, ktorý čelí obvineniu z podvodu, takisto nasadil tejto 43-ročnej žene zubné mostíky "nedostatočnej kvality", uviedol podľa agentúry DPA vyšetrovací výbor v oznámení. Zubár vykonal prácu pred troma rokmi za cenu vyše 840 000 rubľov (približne 13 170 eur), uvádzalo sa vo vyhlásení. Vyšetrovatelia sú presvedčení, že zubár sa mohol dopustiť celej série podobných trestných činov, a preverujú množstvo sťažností. Viac k témam: Rusko, zubáriZdroj: Webnoviny.sk - Zubár čelí obvineniu, že vytrhol žene 22 zdravých zubov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zubár čelí obvineniu, že vytrhol žene 22 zdravých zubov

Globálni technologickí lídri sa počas konferencie Metro ON Line zhodli, že internet sa stáva súčasťou všetkého

BRATISLAVA 29. mája 2017 (WBN/PR) - Moderné technológie sú čoraz bližšie k ľuďom. V Poprade to na najväčšej medzinárodnej konferencii telekomunikačných operátorov Metro ON Line 2017 dokázali globálni lídri. Predstavili svoje koncepty a riešenia, ktoré majú ľuďom zvyšovať kvalitu života a mestám priniesť inteligentné využívanie verejných služieb. Prvé technológie pre „smart city“ rozbiehajú i slovenské samosprávy z Popradu, Nitry či Trenčína. Odborná konferencia Metro ON Line 2017 prebiehala počas 3 dní v Poprade a predstavila technologických lídrov z radov telekomunikačných operátov a prevádzkovateľov sietí, televízií, zástupcov samospráv i telco a smart startupov. Spoločne poukázali na budúcnosť a prepojenie telekomunikačných služieb so správou mesta a verejnými službami.  Ale aj na využívanie nových technológií televíznymi divákmi, domácnosťami a súkromným sektorom. „Unikátom tohtoročnej konferencie bola téma „smart city“. Rečníci počas 11. ročníka konferencie Metro ON Line opäť dokázali, ako sa telekomunikačná infraštruktúra a technológie za jediný rok posunuli dopredu. Riadia verejné osvetlenie, dokážu zefektívňovať administratívu mesta, dostávajú sa do obývačiek bežných ľudí a pomáhajú v každodennom živote. Internet sa stáva súčasťou všetkého okolo nás,“ povedal Ján Michlík, manažér pre stratégiu a inovácie spoločnosti Slovanet a organizátor konferencie Metro ON Line 2017. Slovenské mestá budú modernejšie vďaka „smart“ konceptom Budovanie technologických infraštruktúr prináša slovenským samosprávam nové možnosti. Viaceré z nich sa rozhodli využiť príležitosti na modernizáciu správy a fungovania mesta. Mestá Poprad, Nitra a Trenčín počas konferencie predstavili svoje koncepty „smart city“, ktoré zároveň zaviedli do stratégie rozvoja mesta. Už dnes majú jasnú predstavu o tom, kam sa správa miest bude vďaka moderným technológiám uberať. Mesto Poprad chce optimalizovať spotrebu energií, vybuduje co-workingový priestor, v ktorom má už čoskoro vzniknúť prvý startup inkubátor a ďalšie „smart“ riešenia sa budú týkať verejného osvetlenia s automatickou reguláciou intenzity svetla a snímačom parkovacích miest.  V Nitre plánujú vybudovať vzorové ulice s vlastným systémom, na ktorých chce ľuďom demonštrovať, čo riešenia „smart city“ dokážu. Trenčín v marci spustil na širšom území mesta inteligentný systém plateného parkovania, ktorý má slúžiť na zníženie počtu áut v centre a priniesť tak revolúciu pre novú mobilitu v meste. Samosprávy vidia zmysel najmä vo vzájomnej podpore a kooperácii. Preto minulý rok vznikol Slovak Smart City Cluster (SSCC), platforma zameraná na podporu a rozvoj inteligentných miest. Inšpiráciu zároveň hľadajú v zahraničných mestách, ktoré už dnes bežne využívajú „smart city“ koncepty. Príkladom efektívneho využitia technológií pre vytvorenie inteligentného mesta sa stalo fínske mesto Oulu. To svojou veľkosťou, vybudovanou infraštruktúrou a rozložením najviac vyhovuje slovenským podmienkam. Mesto Poprad z tohto dôvodu podpísalo s Oulu jedinečné memorandum o spolupráci. Internet a technológie sú o ľuďoch a pre ľudí Technologický vývoj sa však nedotýka len vedenia a správy miest, ale najmä ich obyvateľov a stáva sa súčasťou bežných domácností. Budovaním nových infraštruktúr a rozširujúcou sa digitalizáciou je internet čoraz dostupnejší. Nové technológie pomáhajú lepšie reagovať na potreby zákazníkov a majú výrazný vplyv aj na vývoj televízie. Modernizácia sietí neumožňuje len prenášanie obrazu vo vyššej kvalite a stabilitu signálu, ale televízia sa ešte viac približuje k ľuďom. Diváci si môžu vďaka novým službám vybrať obsah, ktorý chcú sledovať, ovplyvňovať dej obľúbeného seriálu a užiť si viac zábavy a produktov šitých na mieru. Internet a telekomunikačné siete prechádzajú aj do bežného života a každodenných úkonov ľudí. Práčka či chladnička napojená na internet, kamerový systém v mobile, cez ktorý môžu sledovať svoju domácnosť, ovládanie spotrebičov hlasom, zabezpečenie a ochrana domácnosti. To je len zlomok toho, čo nové telekomunikačné technológie prinášajú. Budúcnosť je v startupoch Na konferencii sa predstavili aj startupy, ktoré ponúkajú „smart“ a „telco“ riešenia na globálnej úrovni a dokážu pomôcť technologickému rozvoju miest i bežným jednotlivcom. Energomonitor predstavil komplexnú kombináciu hardvéru a softvéru, ktorá poskytuje ľahko zrozumiteľný prehľad o tom, čo vedie k spotrebe energie a ponúka viac možnosti kontroly a bezpečnosti prostredníctvom monitorovania v reálnom čase, čo bude viesť k lepšiemu fungovaniu domácností. Matej Michalko, zakladateľ a CEO spoločnosti DECENT, v súvislosti s inteligentnými energetickými riešeniami hovoril implementovaní Blockchainovej technológie do tejto oblasti. V budúcnosti by sa tak mohli rôzne druhy energií predávať a kupovať priamo, rýchlejšie, flexibilnejšie a výhodnejšie ceny. Medzi výrazné startupy patrí i Sensoneo, ktoré pomáha riešiť tému inteligentného monitorovania odpadu. Odvoz zbieraných surovín predstavuje v mestách jednu z najdôležitejších služieb pre ľudí, preto vytvorili užívateľsky jednoduché riešenie, ktoré zabezpečuje nepretržité monitorovanie stavu zaplnenia kontajnerov prostredníctvom zabudovaných senzorov. Revolučnú technológiu overovania identity oproti bežne dostupným spôsobom priniesol startup Excalibur. Ivan Klimek, CEO spoločnosti Excalibur, priblížil spôsob silného, no užívateľsky pohodlného, multifaktorového overenia identity cez smartfón. Je okamžite nasaditeľný, keďže je kompatibilný so všetkými dnes používanými systémami cez Active Directory. Svoje jedinečné projekty však predstavili aj ďalšie startupy. Ukážky možností využitia second-screenovej platformy pre zvýšenie interakcie medzi divákmi pripravil CHATR.tv, DOMORON sa zaoberal systémom inteligentných domácností, RoomAssistant prezentoval zmeny v ponuke hotelových služieb, R-DAS hovoril o iteligentných bezpečných riešeniach pre digitálnu spoločnosť a o rizikách informačnej bezpečnosti diskutovali Pavol Draxler a Ján Andraško z Binary Confidence. Telekomunikační operátori, zástupcovia samospráv, prevádzkovatelia širokopásmových streamingových služieb, globálni technologickí lídri, televízie, telekomunikačné asociácie a úspešné startupy predstavili odvážne projekty, ktoré už dnes menia bežné fungovanie života miest i domácností a prinášajú efektívnejšiu a flexibilnejšiu budúcnosť využívania technológií. Viac k témam: Metro ON Line, podujatieZdroj: Webnoviny.sk - Globálni technologickí lídri sa počas konferencie Metro ON Line zhodli, že internet sa stáva súčasťou všetkého © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Globálni technologickí lídri sa počas konferencie Metro ON Line zhodli, že internet sa stáva súčasťou všetkého

Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Migrácia, Rusko, bezpečnosť, ale aj smernica o vysielaní pracovníkov boli hlavnými témami telefonického rozhovoru premiéra Roberta Fica a novozvoleného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Fico v pondelok o tom informoval na svojej ceste po Prešovskom kraji. „Cítiť, že nový francúzsky prezident má veľa nápadov, návrhov s ktorými príde, a s ktorými chce obohatiť diskusiu EÚ o jej budúcnosť,“ povedal Fico s tým, že cítiť, že sa vytvára nový integračný motor v EÚ v tandeme Nemecko - Francúzsko. Naším záujmom je mať dobré vzťahy Ako informoval, v téme migrácie požiadal Macrona, aby na stôl nedávali témy, ktoré rozdeľujú, ale tie, ktoré spájajú. Takou témou je napríklad ochrana hraníc schengenského priestoru. „Ďalej sme hovorili o kompaktoch, teda spolupráci s tými krajinami, kde je najväčšie riziko, že migranti budú odtadiaľ prichádzať,“ informoval Fico. Odporúčame:Fico: Ak má EÚ problém, tak to, že slabo komunikuje úspechy Premiér informoval, že Macron sa zaujímal aj o jeho vzťah k Rusku, keďže dnes sa má francúzsky prezident stretnúť s prezidentom Vladimírom Putinom. „Ja som sa vždy hlásil k pragmatickým, racionálnym vzťahom. Tvrdil som, že nemôžeme vytvárať z Ruskej federácie nepriateľa číslo jedna, tým je pre nás všetkých terorizmus. Naším záujmom je mať dobré, priateľské vzťahy a verím, že v tomto duchu sa budú vyvíjať aj vzťahy EÚ-Rusko,“ povedal Fico. Dohodli sa na osobných kontaktoch Premiér a Macron sa venovali aj téme približovania priemeru životnej úrovne v EÚ, keďže podľa Fica je sociálny rozmer fungovania EÚ pre všetkých dôležitý. Hovorili aj o smernici o vysielaní pracovníkov do zahraničia, ktorá podľa Fica dnes rozdeľuje. “Je to téma, ktorá vyvoláva vášnivé diskusie,“ dodal šéf slovenskej vlády s tým, že Macron prisľúbil, že predloží iniciatívy, ktoré by umožnili kompromisy. „Teším sa, dohodli sme sa na osobných kontaktoch. Naše vzťahy vždy boli na najvyššej úrovni, je to dané aj minulosťou, spájajú nás historické udalosti. Francúzsky prezident Macron ma informoval, že v roku 2018 sa majú vo Francúzsku konať podujatia spojené s výročiami, s výročím 100 rokov od vzniku Československa, na jedno z podujatí by som rád zavítal,“ dodal premiér s tým, že Macron chce v krátkom čase hovoriť s partnermi a očakáva, že v krátkom čase oznámia dátum Macronovej návštevy na Slovensku. Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, Robert FicoZdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzsky prezident Macron sa zaujímal o Ficov názor na Rusko

Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole

aktualizované 29. mája, 19:00 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako štvrtý zvíťazil nad domácim Benoitom Pairem 6:1, 6:4, 6:1 v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). V štatistike proti 28-ročnému 45. mužovi počítačového poradia Pairemu zvýšil Nadal na 3:0, pripomenul Barcelonu a Madrid 2013. "Bude pre mňa dôležité podávať o čosi lepšie, než sa mi to darilo dnes. Cítil som, že v určitých okamihoch mi to na servise príliš nešlo. So zvyškom výkonu som spokojný," vyhlásil Nadal, citoval ho web Asociácie tenisových profesionálov (ATP). Odporúčame:Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú Španiel bude medzi najlepšími 64 čeliť Holanďanovi Robinovi Haasemu: "Poznám ho veľmi dobre, on mňa tiež. Je to nebezpečný súper. Udiera do loptičky veľmi tvrdo. Budem sa musieť značne koncentrovať na vlastné podanie, lebo na returne to proti nemu môže byť náročné. Ako vždy sa budem snažiť predviesť môj najlepší tenis. Uvidíme, k čomu to povedie." Miestny deväťnásobný šampión Nadal (ročníky 2005 - 2008 a 2010 - 2014) má vo francúzskej metropole bilanciu 73:2. Vlani pre zranenie zápästia nenastúpil na 3. kolo proti krajanovi Marcelovi Granollersovi-Pujolovi. Odporúčame:Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola Čoskoro 31-ročný ľavoruký Malorčan Nadal (nar. 3. júna 1986 v Manacore) stojí 96:2 v zápasoch na najpomalšom povrchu na tri získané sety. Jediné dve takéto prehry utrpel v osemfinále RG 2009 so Švédom Robinom Söderlingom a vo štvrťfinále RG 2015 so Srbom Novakom Djokovičom. Carlosom Moyom a strýkom Tonim trénersky vedený Nadal má na konte 53 trofejí z tehlovej múčky, prostredníctvom okrúhleho 50. úspechu sa v apríli v Monte Carle odpútal na historickej prvej pozícii v Open Ere od Argentínčana Guillerma Vilasa (49). Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2. deň Nadal v spomenutom Monte Carle a následne v Barcelone zhodne dobyl 10. trofej v predmetnom dejisku. Šancu na "La Décimu" teraz má aj v Paríži. Osem primátov majú Švajčiar Roger Federer z Halle a spomenutý Vilas z Buenos Aires. Nadal sa môže stať prvým hráčom v otvorenej ére a len druhým celkovo s aspoň desiatimi singlovými titulmi na jednej súčasti Majors. Jedenásť ich nazbierala Austrálčanka Margaret Courtová na Australian Open v období 1960 - 1973. Víťaz dovedna 72 turnajov Nadal v tejto sezóne na antuke disponuje štatistikou 18:1. Jedinú prehru inkasoval s Rakúšanom Dominicom Thiemom vo štvrťfinále v Ríme. Dvojhra mužov - 1. kolo: Rafael Nadal (Šp.-4) - Benoit Paire (Fr.) 6:1, 6:4, 6:1 Viac k témam: Rafael Nadal, Rolland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Deväťnásobný parížsky šampión Nadal zdolal Paireho, zahrá si v druhom kole

Diaľnica D1 v úseku Turany – Hubová povedie cez tunel

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vydalo záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a odsúhlasilo stavbu diaľnice D1 v úseku Turany - Hubová vo variante s tunelmi Korbeľka a Havran, ktorý obchádza malofatranské údolia. Stavbu diaľnice s tunelom Korbeľka odporučila správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie a zdravie obyvateľstva, ktorú vypracovala spoločnosť Dopravoprojekt na žiadosť Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Záverečné stanovisko MŽP bude záväzné pre ministerstvo dopravy. Riešenie predstavuje najmenšie riziko „MŽP súhlasí s variantom 2, teda s vybudovaním tunela. V prospech tohto riešenia hovorí viacero faktorov,“ uviedol v pondelok pre agentúru SITA hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. Riešenie podľa neho predstavuje najmenšie riziko z hľadiska zosuvov, vybudovanie tunela je vhodnejšie ako ku krajine, tak i samotnej prírode. „Kratšia jazdná trasa znamená menej paliva a nižšiu emisnú záťaž v obciach. Čo je rovnako podstatné, ide o územie, ktorým migruje medveď hnedý, aj z tohto hľadiska je vybudovanie tunela vhodnejšie riešenie ako povrchová cesta,“ konštatoval Ferenčák. Rozhodnutie MŽP už privítali environmentalisti. „Konečne sa tak odchádza od údolného variantu, ktorý sa v roku 2005 začal presadzovať bez odbornej diskusie, a to napriek hroziacim rizikám pre prírodu či bezpečnosť premávky, a na dlho zablokoval výstavbu chýbajúceho úseku diaľnice medzi Bratislavou a Košicami. Toto stanovisko MŽP SR tak značne urýchli prípravu diaľnice,“ uviedla na facebookovej stránke organizácia SOS/BirdLife Slovensko. Posudzovali sa štyri varianty výstavby Povrchový variant údolím Váhu by podľa ochranárov ohrozil vzácne rašeliniská, jaskyne, chránené územia aj obyvateľov. Údolné varianty by zasiahli šesť chránených území, pričom tunelový variant sa im vyhne. Údolné varianty by tiež úplne znehodnotili turisticky atraktívny sútok Oravy a Váhu i rekreačný areál Kraľovianskych jazier. Hodnotenie posudzovalo štyri varianty výstavby diaľničného úseku Turany - Hubová. Išlo o pôvodný variant trasy V1 v dĺžke 13,52 km s tunelom Rojkov, ďalšie dva varianty V1 s odklonom, ktoré sú kombináciou pôvodného povrchového variantu údolím Váhu so subvariantmi a štvrtým je variant V2 v dĺžke 13,53 km s tunelom Korbeľka. Trasa by cez masív Kopy viedla v tuneli Korbeľka a za premostením údolia Váhu by nasledoval ďalší tunel Havran. Viac k témam: diaľnica D1, Ministerstvo životného prostredia SR, Turany - HubováZdroj: Webnoviny.sk - Diaľnica D1 v úseku Turany Hubová povedie cez tunel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Diaľnica D1 v úseku Turany – Hubová povedie cez tunel

Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola

aktualizované 29. mája, 19:04 PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Srbský obhajca trofeje Novak Djokovič nasadený ako druhý zvíťazil suverénne 6:3, 6:4, 6:2 nad Španielom Marcelom Granollersom-Pujolom v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži. Čerstvo Američanom Andrem Agassim trénersky vedený Djokovič bude v 2. kole čeliť postupujúcemu Joao Sousa (Portug.), 59. v systéme, s ktorým má skóre 3:0 vrátane triumfu v troch setoch v 1. kole RG 2014. Odporúčame:Roland Garros: Výsledky pondelkových zápasov 1. kola dvojhry mužov "Chcel som dobre začať, zapojiť hneď všetky motory správnym spôsobom a s potrebnou intenzitou. Granollers je nepríjemný súper. Má dobrú anticipáciu, kvalitný servis. Bol to z mojej strany trochu nesúrodý štart, ale zároveň celkovo solídny výkon. Dobre som cítil loptičku. Som rád, že sa mi vstup do turnaja vydaril," citoval Djokoviča web Asociácie tenisových profesionálov (ATP). Tridsaťročný Belehradčan Djokovič sa usiluje o svoj 13. singlový titul na Majors, premiérový po roku. Ak sa mu to vo francúzskej metropole podarí, stane sa prvým mužom v tzv. otvorenej ére s aspoň dvoma primátmi z každej súčasti veľkej štvorky. Odporúčame:Kučová na Rolland Garros končí už v prvom kole, nestačila na Austrálčanku Stosurovú Dávnejšie to zvládli Roy Emerson a Rod Laver. V bilancii proti 31-ročnému 77. hráčovi hodnotenia M. Granollersovi-Pujollovi upravil na 4:0 (bez straty čo i len setu). Nadviazal na Šanghaj 2013, kde dominoval 6:2, 6:0. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 2. deň Najnižšie renkingovo postaveným tenistom, ktorý Djokoviča zdolal na RG, je od roku 2009 Nemec Philipp Kohlschreiber: pri svojom úspechu v 3. kole bol 31. v hodnotení. "Nole" Djokovič ešte nikdy neprehral pri Seine už v úvodnom kole a celkovo sa mu to na Majors nestalo od melbournských Australian Open 2006 (Američan Paul Goldstein). Roland Garros - dvojhra - 1. kolo: Novak Djokovič (Srb.-2) - Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 6:3, 6:4, 6:2 Viac k témam: Novak Djokovič, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obhajca trofeje Djokovič postúpil na Roland Garros suverénne do druhého kola

Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila

PARÍŽ 29. mája (WebNoviny.sk) - Dvojsetové víťazstvo za 82 minút a len tri gemy pre súperku na druhej strane tenisového kurtu. Takto nejako si Dominika Cibulková predstavovala vstup do hlavnej súťaže na Roland Garros v Paríži. Premiérový vzájomný duel 28-ročnej Cibulkovej, 7. v singlovom renkingu, s 25-ročnou 62. ženou hodnotenia Španielkou Larou Arruabarrenovou-Vecinovou sa skončil 6:2, 6:1 v prospech slovenskej favoritky. Aj pohľad do štatistík ukazuje, že Cibulková dominovala - na víťazné údery dokonca 28:12. Odporúčame:Dominika Cibulková suverénne postúpila do 2. kola Roland Garros "Hrala som naozaj výborne, v celom zápase boli možno tri loptičky, ktoré som zahrala zle. Súperke som vôbec nič nedovolila a celý čas ju tlačila. To bolo dôležité, pretože vie byť nebezpečná. Určite by som si dala jednotku," uviedla Dominika Cibulková na webe pluska.sk. Čakanie bolo ubíjajúce Nedeľňajší zápas 1. kola dvojhry sa pôvodne mal hrať na kurte č. 1, napokon ho pre časový sklz a hrozbu tmy preložili na Dvorec Suzanne Lenglenovej, druhý najvýznamnejší v areáli pri Buloňskom lesíku. Cibulková to privítala. "Čakanie bolo ubíjajúce, som rada, že som nakoniec mohla hrať na mojom obľúbenom Dvorci Suzanne Lenglenovej. Prišli za mnou s tým, že ak bude hrať Venus Williamsová tri sety, budem musieť ísť na kurt číslo 14. Asi nikdy som jej nedržala prsty tak mocne ako teraz," reagovala Cibulková. Zobraziť fotogalériu k článku:Roland Garros 1. deň Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková bude v 2. kole najskôr v stredu hrať proti Tunisanke Ons Jabeurovej, ktorá si v pondelok predpoludním poradila s rumunskou kvalifikantkou Anou Bogdanovou 6:3, 6:4. Aj Jabeurová pôvodne hrala kvalifikáciu a ako nasadená desiatka prehrala vo finále s Japonkou Miju Katovou. Je semifinalistkou edície 2009 Do hlavnej súťaže sa 22-ročná Afričanka dostala ako "lucky loser". V prípade postupu by na Cibulkovú v 3. kole čakala lepšia z konfrontácie medzi švajčiarskou tridsiatkou "pavúka" Timeou Bacsinszkou a Američankou Madison Brenglovou. Úradujúca majsterka sveta WTA z októbrového Singapuru Cibulková je vo francúzskej metropole semifinalistkou edície 2009. Na veľkej štvorke má osobný rekord v podobe prieniku do finále melbournských Australian Open 2014. Nedávna štvorka počítačového poradia Cibulková minulý rok na RG neuspela v 3. kole, podľahla 4:6, 6:3, 1:6 Španielke Carle Suárezovej-Navarrovej. Viac k témam: Dominika Cibulková, Roland Garros, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková by si dala za prvý zápas jednotku, súperke nič nedovolila

Po uhasení požiaru rodinného domu vo Svite našli mŕtvolu

POPRAD 29. mája (WebNoviny.sk) – Jednu mŕtvu osobu v pondelok našli hasiči po uhasení požiaru rodinného domu vo Svite v časti Podskalka, ďalšiu museli oživovať, aj tá však nakoniec zomrela. Odporúčame:Aktualizované: V Prešove horela bytovka, evakuovali 30 ľudí Podľa hovorcu prešovskej krajskej polície Daniela Džobanika, v druhom prípade išlo pravdepodobne o asi 82-ročnú ženu. Prípad prešetruje polícia, na miesto bol vyslaný krajský vyšetrovateľ. Požiar bol podľa hasičov nahlásený dnes o 10:37, na mieste zasahovalo jedenásť hasičov. Agentúru SITA o tom informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove. Viac k témam: hasiči, požiarZdroj: Webnoviny.sk - Po uhasení požiaru rodinného domu vo Svite našli mŕtvolu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Po uhasení požiaru rodinného domu vo Svite našli mŕtvolu

Nový cenník CDCP praje väčším obchodom

Bratislava, 29.5.2017 ( WBN/PR ) - V súvislosti s prechodom na spoločnú technologickú platformu európskych depozitárov T2S, nastali zmeny v cenníku služieb Centrálneho depozitára cenných papierov SR, a.s. (CDCP). Hoci pribudlo niekoľko poplatkov za nové služby, pri viacerých úkonoch došlo k zaujímavému zníženiu cien. Vyrovnávanie obchodov s cennými papiermi môže vďaka tomu v niektorých prípadoch vychádzať lacnejšie ako doteraz. Takmer o polovicu nižšie poplatky vychádzajú po novom napríklad za burzové obchody s finančným vyrovnaním. Konkrétne, poplatky spojené s prevodom peňažných prostriedkov klesli z 3 eur na 1 euro a poplatky spojené s prevodom cenných papierov (CP) zostali pri tomto type obchodu nezmenené. Pri burzových obchodoch bez finančného vyrovnania sa cena skorigovala z 1 na 2 eurá. Pri mimoburzových obchodoch s finančným/bez finančného vyrovnania došlo k zjednoteniu cien, kde poplatky spojené s prevodom CP sa stanovili na 5 eur a poplatky spojené s prevodom peňažných prostriedkov sa zjednotili na 1 euro, bez ohľadu na ich objem. „V praxi najciteľnejšia zmena vo výške poplatkov pre účastníkov je zníženie poplatkov pri vyrovnávaní mimoburzových obchodov s finančným vyrovnaním s vyšším finančným objemom. Pri mimoburzových obchodoch bez finančného vyrovnania zmeny v poplatkoch nie sú až také markantné. Taktiež zmeny vo výške poplatkov pri vyrovnávaní burzových obchodov, ktoré fakturujeme Burze cenných papierov v Bratislave a ktorá ich ďalej prenáša na svojich klientov nie sú výrazné.“ vysvetľuje Peter Nagy, riaditeľ Úseku prevádzky v CDCP. V súvislosti s migráciou do T2S sa zaviedli aj poplatky, ktoré v pôvodnom cenníku neboli z dôvodu spustenia prevádzky nočného vyrovnania, ktoré je lacnejšie a z dôvodu splnenia požiadaviek regulácie na spoplatnenie nevyrovnaných obchodov: • Príplatok za vyrovnanie počas dňa (07:00 – 18:00) vo výške 10 centov pre každú stranu transakcie • Príplatok za zlyhanie vyrovnania v požadovanom dátume vyrovnania vo výške 25 centov pre každú stranu transakcie. Tieto príplatky sa fakturujú iba v prípade, ak takéto situácie nastanú. Výrazné zníženie poplatkov za niektoré prevody Pre názornosť uvádzame porovnanie fakturácie poplatkov za vyrovnanie mimoburzového obchodu s finančným vyrovnaním pred migráciou a po migrácii CDCP do T2S. Pri mimoburzovom obchode s korporátnymi dlhopismi, v rámci ktorého sa vyrovnáva obchod s finančným vyrovnaním v trhovej cene 17 193 375 eur, by CDCP podľa starého cenníka fakturoval poplatok vo výške 89,10 eur každej zo strán obchodu. Podľa nového cenníka účinného od 6.2.2017 by CDCP fakturoval poplatok vo výške 7 eur každej zo strán obchodu, čo predstavuje zníženie poplatku o 92 % pre každú stranu obchodu. „Migrácia do T2S bola pre CDCP veľkou výzvou a priniesla mnoho prospešných zmien, najmä harmonizovaný spôsob komunikácie, jednotný harmonogram spracovania príkazov a jednotný výkon niektorých procesov. Väčšina z týchto zmien však zostáva z pohľadu bežných klientov neviditeľná. Sme radi, že CDCP ako súčasť integrovaného európskeho kapitálového trhu, teraz môže poskytovať svojim klientom služby nie len kvalitnejšie a flexibilnejšie, ale i výhodnejšie,“ uzatvára Ing. Dagmar Kopuncová, obchodná riaditeľka CDCP SR, a.s. Viac k témam: CDCP, cenné papiere, Centrálny depozitár cenných papierov SRZdroj: Webnoviny.sk - Nový cenník CDCP praje väčším obchodom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nový cenník CDCP praje väčším obchodom

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Padajúci strom zasiahol lesného robotníka, zasahovali leteckí záchranári
Euro voči doláru stúplo
Vedci prišli na to, prečo sú veľryby také obrovské
Trump navštívil Arlingtonský národný cintorín, uctil si padlých amerických vojakov
Aktualizované: Zlatú palmu v Cannes získal film The Square režiséra Rubena Östlunda
Svetovú golfovú hviezdu zatkla polícia, dôvodom sú návykové látky
Takmer dve tretiny žien sa aktívne zaujímajú o zdravie svojho partnera

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Preosiaty popol z dreva

vám dobre poslúži na čistenie kovov a plechov.

Stavebník

Akumulácia a tepelná kapacita stavby

Schopnosť stavebnej konštrukcie akumulovať teplo závisí od jej celkovej tepelnej kapacity. Akumulačná schopnosť rastie úmerne so špecifickou hmotnosťou materiálu, čiže teplo lepšie akumulujú stavby s ťažšou (masívnejšou) nosnou a strešnou konštrukciou.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Púchov, Beluša, Dolná Breznica, Horná Braznica, Ladce, Lednické Rovné, Nimnica, Nosice, Sverepec, Visolaje, Vieska-Bezdedov
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang